Úzvölgyéről tárgyalt Szijjártó a román külügyminiszterrel

2019. július 09. 14:13

A kétoldalú találkozón szó esett a nemrégiben elfogadott román közigazgatási törvényről is.

2019. július 09. 14:13

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden tárgyalásokat folytatott Teodor Melescanu román külügyminiszterrel az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) informális külügyminiszteri találkozójának alkalmával a szlovákiai Csorba-tó mellett.

A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter megerősítette, hogy Magyarország továbbra is arra törekedne, hogy a két ország „kapcsolatrendszere visszatérjen a kölcsönös tisztelet és a pozitív dinamika talajára”, mert ez lenne a jobb mind Magyarországnak, mind Romániának, de mindenekelőtt ez lenne a legjobb az erdélyi és a székelyföldi magyarságnak is.

A magyar külügyminiszter román kollégája segítségét kérte abban, hogy az úzvölgyi katonai temetőről szóló szakértői egyeztetések folytatódjanak, és még júliusban kerüljön sor a két szakértői csapat helyszíni szemléjére a temetőben.

A nemrégiben elfogadott új közigazgatási törvénnyel kapcsolatban Szijjártó Péter arra kérte a román külügyminisztert, hogy a törvénybe kerüljön vissza az erdélyi és székelyföldi magyaroknak az a korábbi szerzett joga, hogy ha 20 százalék alá csökken egy adott területen a kisebbségi arány, akkor is illessék meg az anyanyelvi használati jogok a kisebbséget.

Végezetül Szijjártó Péter arra kérte Teodor Melescanut: a romániai bíróságok fejezzék be azt a gyakorlatukat, hogy több millió forintos bírságokat szabnak ki magyar tisztségviselőkre anyanyelv- és szimbólumhasználat miatt.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kup Lung
2019. július 09. 20:36
A román diplomácia mindig ezt csinálj : egy nagy törvénytelenség bezuhan a semmiből amit elmismásolnak ,hazudoznak róla nemzetközi színtéren. ----- Aztán ennek a némi enyhítését(eredeti állapot kizárva) jóakaratuk jeleként mutogatják. Jó ha nem kérnek érte valamit. De legtöbbször szoktak.
Pelso j.
2019. július 09. 19:41
Tényleges eredmény az álságos udvariaskodáson kivül?
56október
2019. július 09. 15:26
Tárgyaljunk, ha nekûnk ez hasznos - de könyörgöm, nehogy szerződést kössünk velük! Egyszerűen a génjeikben van, hogy megszegjék, sőt, éppen az ellenkezőjét tegyék! Tanuljunk már a történelemből!
pollip
2019. július 09. 15:03
Reménytelen. Még ha ezzel az egy emberrel lehet is tárgyalni, ez kevés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!