Schiffer, Seszták és Rogán a gazdasági helyzetről vitáztak Tusnádon

2014. július 23. 15:09

Parázs vita alakult ki Tusnádfürdőn Schiffer András, Seszták Miklós és Rogán Antal között Magyarország gazdasági teljesítményével és EU-politikájával kapcsolatban. Schiffer szerint növekszik az ország lemaradottsága, Seszták szerint ha a magyarok ezt így éreznék, nem szavaztak volna a Fideszre.

2014. július 23. 15:09

Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője arról beszélt, hogy Magyarország jobban teljesít, míg Schiffer András, az LMP frakcióvezetője úgy vélekedett, hogy az ország leszakadó pályán halad az Európai Unióban.

Schiffer András megannyi adatot felsorolva állította, hogy növekszik a magyar gazdaság lemaradása az Európai Unió átlagához képest. Seszták Miklós szerint a magyar lakosság ezt nem így érzékeli, amit az április 6-án tartott parlamenti választás eredménye is jól mutat. Rogán Antal azzal érvelt, hogy a magyar gazdaságpolitikának nemcsak a makrogazdasági mutatók javítása volt a célja, hanem az is, hogy a háztartásokban is érzékelhető legyen a gazdasági teljesítmény növekedése.

A kormány energiapolitikája tekintetében is élesen ütköztek a vélemények. A Fidesz politikusai úgy vélték, hogy az energiaárak leszorításával lehet növelni a magyar gazdaság teljesítőképességét, és ehhez nélkülözhetetlen az olcsónak számító atomenergia. Schiffer András szerint azonban elsősorban a fölösleges energiafelhasználást kellene visszaszorítani, és a megújuló energiákra kellene fektetni a hangsúlyt.

Seszták Miklós az általa vezetett minisztérium nemzeti jellegét hangsúlyozta. Hozzátette, a magyar kormány nem tudja elképzelni, hogy úgy fejlessze a magyar-román gazdasági kapcsolatokat, hogy ebből az erdélyi magyarok kiszoruljanak.

Rogán Antal úgy vélekedett, hogy a Magyarországot körülvevő államokban ma is élnek a kisantanti reflexek, ettől azonban nem kell megijedni, és emiatt nem is kell ellenségként tekinteni ezekre az államokra.

Schiffer András szerint a „kisantantozásnál” hasznosabb lenne észrevenni az EU perifériájára került országok egymásrautaltságát. A politikus ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a határon túli autonómiatörekvések dolgában bátrabb előrehaladást várt a magyar kormánytól.

Magyarország EU-politikája is megosztotta a vitázó feleket. Rogán Antal szerint Magyarországnak elvi alapon kellett elleneznie Jean-Claude Juncker főbiztosi kinevezését. Abban érdekelt ugyanis, hogy az Európai Unió a nemzetek Európája maradjon, a luxemburgi jelölt megválasztásával pedig az „Európai Egyesült Államok” koncepció erősödött, ami ellentétes a kisállamok érdekeivel.

Schiffer András szerint is el kellett utasítani Juncker főbiztosi megválasztását, de a politikus más érvekkel támasztotta alá álláspontját. Szerinte Jean-Claude Juncker azért alkalmatlan a főbiztosi tisztségre, mert személye azt a szabadkereskedelmi koncepciót jelképezi, amely válságba vitte az EU-t.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gudmen
2014. július 23. 20:07
magyarországot kirabolták! http://internetfigyelo.wordpress.com/2014/07/23/magyarorszagot-kiraboltak/
gudmen
2014. július 23. 18:44
6 év alatt..3-szor politikai identitást, ideologiát váltani..nem semmi..
fogd a pénzt és kuss
2014. július 23. 17:22
részben sincs igazad.. a közgazdászok miatt/vezetésével tart ott a világ ahol...
csuka
2014. július 23. 16:47
Matolcsy megduplázta volna a GDP-t, most bezárt a gyár 2014.07.18. 02:59 - eroica Matolcsy tavaly még gazdasági miniszterként stratégiai megállapodást kötött a Nokiával. Az aláíráskor arról beszélt, hogy 2025-ig megduplázzák Magyarország nemzeti össztermékét. Tegnap bejelentette a Nokia, hogy bezárja a komáromi gyárát, így több mint 2000 munkahely szűnik meg. Ez persze csak egy szimbolikus bukás, de mi a helyzet a két másik nagy szimbolikus ígérettel, az államadósság elleni harccal és az egymillió munkahellyel? Elbukott az államadósság elleni harc is: az államadósság annak ellenére nem csökkent semmit, hogy elköltötték a 3000 milliárdos nyugdíj-vagyont. Az egymillió munkahelyből a magánszektorban semmi nem látszik. Pedig rendesen "javítják" a statisztikát: már több mint 300 ezer külföldön dolgozó magyart számolnak bele a "hazai" foglalkoztatásba. Látható, Orbán és Matolcsy három nagy szimbolikus ígérete rendesen megbukott. Ezek után biztos jó, hogy Orbán programja csak annyiból áll, hogy "folytatjuk"? http://fideszfigyelo.blog.hu/2014/07/18/matolcsy_megduplazta_volna_a_gdp-t_most_bezart_a_gyar
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!