Hague: Aki betartja a törvényeket, annak nem kell félnie a titkosszolgálatoktól

2013. június 09. 16:13

Aki betartja a törvényeket, annak nem kell félnie a brit titkosszolgálatoktól – mondta vasárnap a brit külügyminiszter, az Amerikából Nagy-Britanniába is átterjedő adatgyűjtési botrányra reagálva.

2013. június 09. 16:13
William Hague a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában képtelenségnek nevezte azt a feltételezést, hogy a brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata (GCHQ) a törvények megkerülésével gyűjtött adatokat brit állampolgárok adatforgalmazásáról. Hague mindazonáltal nem cáfolta, hogy a szolgálat végzett ilyen adatgyűjtést, és arra a kérdésre sem válaszolt, hogy személyesen hagyta-e jóvá a GCHQ bekapcsolódását az elektronikus adatforgalom megfigyelésére indított amerikai titkosszolgálati programba.
 
A The Guardian című vezető baloldali brit napilap pénteken közölt értesülése szerint a GCHQ is titkos adatgyűjtést folytatott a világ legnagyobb internetes cégeinél a hasonló megfigyelési tevékenység céljából indított amerikai titkosszolgálati programhoz kapcsolódva. A lap szerint az általa megszerzett dokumentumok arra vallanak, hogy a brit lehallgató szolgálatnak már legalább három éve, 2010 júniusa óta van hozzáférése az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) PRISM kódnevű, bírósági végzéssel jóváhagyott programjához. A program létéről a minap közölt egybehangzó értesüléseket a The Guardian és a The Washington Post.
 
A The Guardian szerint a birtokába jutott iratokból kiderül, hogy az elektronikus adatfigyelésre szakosodott GCHQ - amely a brit belső elhárítás (MI5) és a külső hírszerzés (MI6) mellett a brit kormány harmadik fő titkosszolgálati jellegű információgyűjtő ügynöksége – csak tavaly 197 hírszerzési jelentést készített a PRISM rendszer használatával szerzett adatok alapján.
 
A PRISM használata a jelek szerint lehetővé tette a GCHQ-nak, hogy a hivatalos jogi procedúra kikerülésével jusson hozzá személyes anyagokhoz, köztük e-mail üzenetekhez, fotókhoz és videofelvételekhez Nagy-Britannián kívüli székhelyű internetes cégektől – állt a brit lap pénteki írásában.
 
William Hague azonban a vasárnapi BBC-műsorban kijelentette: a GCHQ szigorú törvényi ellenőrzés mellett végzi műveleteit, a jogi keretek erőteljesek, csakúgy, mint a miniszteri felügyelet. Ennek "nettó eredményeként" a törvénytisztelő brit állampolgároknak "semmi félnivalójuk nincs" attól, hogy a brit állam vagy a titkosszolgálatok lehallgatják például a telefonhívásaikat.
 
A brit külügyminiszter szerint a brit lakosság soha nem is fog tudomást szerezni mindarról, amit ezek az ügynökségek tesznek egyebek mellett a személyazonossági adatok ellopása ellen, vagy annak megakadályozására, hogy „egy terrorista holnap bárkit felrobbantson”.
 
Ez titkos tevékenység, és ennek megvan az oka – tette hozzá.
 

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2013. június 10. 09:04
Hat persze, aki nem mond rosszat Ceausescu elvtarsrol, annak semmi oka felni, hogy a Securitate lehallgatja, nem igaz?
nick89
2013. június 10. 07:39
És nálunk mi a helyzet?
HSL
2013. június 09. 22:43
teljesen pompás. szegény orbánszervergazdik meztelen seggel állnak a zimperialista ciájéj előtt.
röviden
2013. június 09. 22:36
Ja, a Patriot Acthoz is fel kellett áldozni a WTC-t.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!