Nem lesz amerikai „csoda a jégen”

2022. február 16. 18:46

A kedd reggel még 12 csapatos mezőny szerda estére 4 csapatossá redukálódott a férfi jégkorongozóknál. Kiesett Kanada és az Egyesült Államok, így már biztos, hogy európai válogatott nyeri a tornát. A pénteki elődöntők párosítása: Finnország- Szlovákia és Svédország- Orosz válogatott.

Edvi László

A csodát a szlovákok produkálják az olimpián. Maximálisan kihasználva a buta kiírás biztosította lehetőségeket. A csoportmeccsek során nem törték össze magukat, simán kikaptak Finnországtól és Svédországtól, így is folytathatták a nyolcaddöntőben. Ott kedden nagyot alakítottak a négy évvel ezelőtti döntős, Németország ellen. Ám az igazi hősköltemény 21 órával azon győzelem után vette kezdetét. Az 1980-as hihetetlen olimpiai diadal, -- melyről „Csoda a jégen” címmel film is készült -- megismétléséről álmodó, egyetemi csapatokból verbuvált játékosokból álló amerikai válogatott ellen is győzni tudott északi szomszédunk.

Az amerikai Matt Knies (k, jobbról) és a szlovák Peter Ceresnak (k, balról) a 2022-es téli olimpia férfi jégkorongtornájának negyeddöntőjében játszott Egyesült Államok - Szlovákia mérkőzésen 2022. február 16-án. Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre

Mely már a jégre lépése pillanatában elkönyvelhetett egy számára óriási sikert: tovább maradt versenyben, mint az elsőszámú vetélytársa, Csehország. Majd az Egyesült Államok ellen vezetést szerzett a még rácsos fejvédős (vagyis 18 évnél fiatalabb) Juraj Slafkovski góljával. Ezt követően kijött, hogy Amerika (a kiírásnak köszönhetően) ezt megelőzően utoljára vasárnap játszott meccset. Fordított, és ugyan nem bizonyította, hogy jobb csapat, de még az utolsó percben is vezetett. Ekkor

Szlovákia a kapusa helyett mezőnyjátékost küldött a jégre

, és sikerült az egyenlítés. A 10 perces hosszabbítás nem hozott döntést, így a büntetőkre hárult ez a feladat. A 9 büntetőből csak egy gól született, Peter Cehlarik talált be, így az Egyesült Államok három 60 perc során aratott győzelemmel, és egy döntetlennel, gyakorlatilag vereség nélkül kénytelen haza utazni, míg Juraj Slafkovsky, továbbá Kelemen Milos, Takac Samuel és társai két vereséggel, két győzelemmel, és egy 70 perces döntetlent követő büntetőpárban aratott diadallal elődöntősök.

Az amerikai Andy Miele (b) és a szlovák Kristian Pospisil a negyeddöntőben játszott Egyesült Államok - Szlovákia mérkőzésen 2022. február 16-án. Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre

Ott Finnországgal találkoznak. Mely csoportelsőként végzett a finn-svéd-szlovák-lett kvartettben, megajándékozva a világot egy fantasztikus mérkőzéssel is, amikor Svédország ellen

a hajrában 0-3-ról egyenlített, majd a „hirtelen halálban” nyert 4-3-ra.

Ez még a semmiről nem döntő csoportkörben volt, a negyeddöntőben a Csehországot hazaküldő Svájcot győzte le. Simán, mert itt érvényesült az, hogy Finnország utoljára vasárnap játszott meccset, Svájc pedig kedden. A pihentebb északi válogatott bő 10 perc után már két góllal vezetett, majd előnyét taktikusan őrizgette. Lett 3-0 is, ám a svájciak a második harmad végén tudtak szépíteni, ám így sem gondolta senki, hogy lehet esélyük. A meccs vége előtt 5 perccel emberelőnybe kerültek, ekkor bemutatták azt, hogy milyen az, amikor

egy kártyás még 19-re is kér lapot, hátha alsót kap.

A kapusuk helyett mezőnyjátékost küldtek a jégre, de ami a szlovákoknak bejött, az nekik nem. Gól kaptak, majd továbbra is kapus nélkül játszva még egyet. Így lett a szolid 3-1-es végeredmény helyett 5-1-es.

A finn Marko Anttila (b) gólt lő Reto Berra svájci kapusnak a negyeddöntőben játszott Finnország - Svájc mérkőzésen. Fotó: MTI/AP/Matt Slocum

A címvédő, Orosz válogatott és az olimpiai újonc Dánia találkozóján aligha számított, hogy az oroszok többet pihentek, mint a skandinávok. Ez minden körülmények között egyesélyes találkozó volt. A dánok legyőzték a csoportban a cseheket és a svájciakat, a nyolcaddöntőben a letteket, életük legnagyszerűbb eredményével utazhatnak haza.

Csak a „Szbornajatól” kaptak ki – igaz tőle kétszer is.

Mindkétszer vállalható körülmények között: a csoportban 2-0-ra, a negyeddöntőben 3-1-re. Utóbbi meccsen a második harmad hajrájában még 1-1 volt, ha nincs a nagy szlovák-bravúr, akkor egyértelműen a végső győztes mellett leginkább Dániára emlékeznénk erről az olimpiáról évtizedek múlva. Pontosabban: így is fogunk emlékezni rá!

A dán Patrick Russell (j) és az orosz Pavel Karnauhov a Orosz Olimpiai Bizottság-Dánia mérkőzésen. 2022. február 16-án. Fotó: MTI/EPA/Alex Plavevski

Kanada teljesítményére viszont már hetek múlva sem fogunk! Talán még soha nem képviselte a sportág őshazáját ilyen gyenge, jellegtelen válogatott az olimpián. Olyan simán kapott ki a negyeddöntőben Svédországtól, hogy

valószínűleg eltitkolják a csapat vezetői, hogy mikor érkezik haza a repülő a játékosokkal.

Kanada kikapott az olimpián az Egyesült Államoktól, kétszer legyőzte a csak a rendező jogán itt lévő, összevásárolt Kínát, és egyszer Németországot. Svédország ellen kis túlzással az utolsó percben volt egy komolyabb helyzete, másra már most sem emlékszünk. Összesen 22-szer lőtt kapura a mérkőzésen, egy jó napot kifogó NHL-csapat egy harmadban többször szokott. Persze a kellemetlen, taktikus, okos Svédország ellen nem könnyű, de ez akkor is szégyen.

A svéd Pontus Holmberg (29) és a kanadai Eric Staal (12) a Svédország - Kanada mérkőzésen. Fotó: MTI/AP/Matt Slocum

Így négy európai válogatott maradt versenyben az olimpiai aranyéremért. A szlovák és a finn győzelem csoda lenne, ha valamelyik csapat aranyérmet szerezne, annak hazájában bizonyára filmet forgatnának a diadalról. Talán „el is lopnák” a ’80-as amerikai győzelemnek emléket állító film címéből a „csoda” szót.

A svéd játékosok ünnepelnek, miután megnyerték a 2022-es téli olimpia férfi jégkorongtornájának negyeddöntőben játszott Svédország - Kanada mérkőzést 2022. február 16-án. Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre

Dánia-Svájc 5-3

Csehország- Orosz válogatott 6-5 (hosszabbítás után)

Szlovákia-Lettország 5-2

Finnország-Svédország 4-3 (hosszabbítás után)

1.Finnország     8 pont

2.Svédország    7 pont

3.Szlovákia        3 pont

4.Lettország      0 pont

A negyeddöntőbe jutott: Egyesült Államok, Finnország, Svédország, Orosz válogatott.

Mérkőzések a negyeddöntőért:

Szlovákia-Németország    4-0

Dánia-Lettország               3-2

Svájc-Csehország              4-2

Kanada-Kína                      7-2

Negyeddöntők:

Szlovákia- Egyesült Államok    3-2 (büntetőkkel)

Döntő: vasárnap 5.10.

A nyitóképen: A szlovák válogatott tagjai ünnepelnek, miután büntetőkkel 3-2-re győztek a 2022-es téli olimpia férfi jégkorongtornájának negyeddöntőjében játszott Egyesült Államok - Szlovákia mérkőzésen. Fotó: MTI/EPA/Jerome Favre