Nem az akkugyárakban, az informatikában van a jövő

2023. február 07. 11:46

Válasz Nagy Mártonnak.

2023. február 07. 11:46
null
Bojár Gábor
Index

„Mostanában fiatal vállalkozójelölteket oktatok a sikeres vállalkozások titkaira. Az egyik legfontosabb üzenetem, hogy soha ne azt keressük melyik a legjobb piac, hanem azt, hogy melyik az a piac, ahol mi a legjobbak lehetünk. Az, hogy valamibe előbb fogunk bele, mint mások, az nem előny, hanem inkább hátrány. A kitaposatlan utat a pionírok járják végig, de szinte soha nem ők a végső győztesek, hanem azok, akik a pionírok kudarcaiból tanulva elkerülik a járatlan utak csapdáit. Ehelyett az

A dolgunk, hogy elemezzük, miben van vagy lehet olyan speciális tudásunk, erőforrásunk, amivel jobbak lehetünk versenytársainknál.

Glóbuszunkért felelősséget érző polgárként természetesen örülök, hogy az elektromos autózás gyorsan terjed, és nyilvánvaló, hogy ehhez rengeteg akkumulátor kell. De hol itt a mi versenyelőnyünk? Az akkumulátorok drága nyersanyagai (lítium, nikkel, kobalt, mangán, grafit stb.) nem állnak rendelkezésünkre, és az a rengeteg energia és víz sem, ami kell még a gyártáshoz.

Az állami támogatás legyen a versenyelőnyünk!? Idézem Nagy Mártont: »Nekünk sem marad más választásunk, mint elsők között beszállni a támogatási versenybe…«

Valóban érdemes egy olyan versenybe beszállni ahol ez az egyetlen versenyelőnyünk? Látjuk, hogy az akkumulátorgyártó kapacitás gyors bővítésében Amerika és Németország versenyez egymással, de az állami támogatásokat elsősorban saját technológiafejlesztésbe fektetik, mégpedig azért, hogy csökkentsék a nyomasztó kínai függést. Eközben mi az alkalmazott technológiával növeljük a kínai és orosz függést.

Még egy megjegyzés a technológiával kapcsolatban: a ma legkorszerűbbnek számító akkumulátorok is viszonylag nehezek, kapacitásuk az igényekhez képest erősen korlátozott, mégis rendkívül gyorsan növekszik irántuk a piaci igény. Az akkumulátortechnológiához nem értek, de az innováció terén van némi tapasztalatom. Biztos vagyok benne, hogy – éppen a gyorsan növekvő piaci igény miatt – már ma is tömegével vannak ezen dolgozó innovatív startupok, melyek között lehetnek, akiknek akár már néhány éven belül sikerülhet új technológiát kidolgozni az elektromos energia tárolására.

Ezzel a mai akkumulátorgyárak elavulhatnak, és csak a környezetet mérgező romok maradnak ránk.”

Nyitókép: MTI/Kovács Attila

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 212 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lezlie407
2023. február 12. 22:00
Lefordítom nektek, amit mondott, mert látom sok embernek nem jött át. Az akkugyártáshoz semmink nincs, csak az állami támogatás és a föld. Ezzel mi SOHA nem leszünk versenyelőnyben. Ha fel akarunk zárkózni a nyugathoz, akkor ezzel fingot fogunk. (ennyi erővel tengeri hajózásra is alapozhatnánk) De ha ezeket a milliárdokat az oktatásban el tudnánk költeni hatékonyan és mondjuk az informatika oktatást fejlesztenénk. Akkor lehetnének olyan szakembereink, akik pl a következő Google szintű céget létrehozzák. Ehhez ugyanis szinte csak képzett emberek kellenek. (Nyilván a Google egy sarkos példa, de mondhatnánk akármelyik milliárdos infó céget, amik start upként indultak) Az akkugyártás meg meglenne nélkülünk is. Gyártanának máshol, mi meg a szellemi tőkét gyártanának inkább
Megtalálta
2023. február 08. 22:50
Féleszű.
Ólat a trolloknak
2023. február 08. 12:28
Nem azon ríttak a napelemtulajdonosok, hogy drága az akku, és ezért nem éri meg nekik, hogy az állam nem veszik át a kutyánaksekell időpontban termelt áramukat? Miért ne kéne akku? Most már lassan mindenhova?
yes_we_can
2023. február 08. 03:04
https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/akkumulator-gyartas-autoipar-energia-tarolas.731839.html
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!