Erdoğan nekiment az őt kritizáló újságírókat támogató diplomatáknak

2016. március 26. 14:23

Diplomaták szolidarítottak azzal a két újságíróval, akiket azért vádolnak terrorizmussal Törökországban, mert megírták: az ország fegyvert szállít a szír felkelőknek. Recep Tayyip Erdoğan a diplomatáknak azt üzente, hogy a konzulátus épületében vagy annak határain belül mozoghatnak, azon kívül viszont csak engedély függvényében.

2016. március 26. 14:23

Élesen bírálta Recep Tayyip Erdoğan török elnök szombaton azokat a Törökországban szolgálatot teljesítő külföldi diplomatákat, akik a Cumhuriyet című kormánykritikus török napilap két, ismét a vádlottak padjára került újságírója iránti támogatásukat fejezték ki jelenlétükkel a bíróság épületénél pénteken Isztambulban. „Kicsodák Önök? Mi keresnivalójuk van ott? A diplomáciának is megvan a maga etikettje. Ez nem a te országod, ez itt Törökország. A konzulátus épületében vagy annak határain belül mozoghatsz, azon kívül csak engedély függvényében” – fogalmazott egy gazdasági fórumon tartott beszédében a török államfő.

Can Dündar, az újság főszerkesztője és Erdem Gül, a lap fővárosi tudósítója az ügyészség szerint terroristahálózatokat támogatott, kémkedett, valamint a kormány hatalmának megdöntésére tett kísérletet. A két férfit azért tartóztatták le tavaly novemberben, mert májusban cikket jelentettek meg, amely szerint Törökország 2014-ben fegyvereket szállított szíriai szélsőségeseknek. A Cumhuriyet a riport állításainak alátámasztására videofelvételeket is közzétett.

Elhalasztották a tárgyalást

A bíróság határozata értelmében a pénteki tárgyalás zárt ajtók mögött zajlott volna, két ellenzéki képviselő azonban nem volt hajlandó elhagyni a termet, ezért a per folytatását április 1-jére halasztották. Az ügy újraindulását megelőzően a török alkotmánybíróság február 25-én egyszer már úgy döntött, hogy a hatóságok megsértették a november óta vizsgálati fogságban tartott két újságíró jogait. A bíróság elrendelte azonnali szabadlábra helyezésüket.

Erdoğan a Kúria határozatát követően úgy nyilatkozott, hogy az ügy nem a szólásszabadságról, hanem a kémkedésről szól. A média nem lehet határtalanul szabad, ahogy a világon sehol sem az – tette hozzá. Hangsúlyozta: a döntést illetően csak csendben marad, de nem köteles azt elfogadni.

Dündar és Gül letartóztatása nemzetközi aggodalmat keltett a törökországi sajtószabadság helyzete miatt. A török elnök szerint az újság aláássa országa tekintélyét. Az államfő elismerte, hogy a Szíriába tartó teherautók a titkosszolgálathoz tartoztak, de – állítása szerint – azok az ott élő türkmén kisebbségnek vittek segélycsomagokat. A szíriai türkmén népcsoport fegyveresei offenzívát folytatnak mind Bassár el-Aszad kormányerői, mind az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet harcosai ellen.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
káli
2016. március 27. 09:14
Viktor meg szar műkersztény geci,aki szarik az európai értékekre és kultúrára!
Mindjárt
2016. március 27. 07:16
Tényleg be akarunk engedni Európába egy ilyen terrorista államot? A török Erdogán a cigány Orbán példaképe.
Csigorin
2016. március 26. 18:57
Ilyen egy igazi demokrata... Nemugy mint a gonosz diktator Orban meg Putyin...
Mich
2016. március 26. 17:31
Recep Tayyip Erdoğan = terrorizmus. Ennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!