„Top secret” üzeneteket talált az FBI Hillary Clinton magánszerverén

2015. augusztus 12. 11:50

Az FBI megvizsgálta a demokrata elnökjelölt magánszerverén lévő levelezést. A politikus saját, nem biztosított tárhelyén tárolt e-mailek között két szigorúan bizalmas üzenetet is találtak a szakértők, amely tovább ronthatja a politikus megítélését a választók körében.

2015. augusztus 12. 11:50

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) rendelkezésére bocsátották Hillary Clinton demokrata elnökjelöltnek azon email-szerverét, melyet külügyminiszterként használt levelezésre – közölte kedden internetes kiadásában a The Washington Post című lap. Clinton bírálatok kereszttüzébe került, amióta márciusban kiderült, hogy a diplomáciai tárca vezetőjeként nem a hivatalos elektronikus levelezési rendszeren, hanem exelnök férjével közös saját szerverén keresztül bonyolította kommunikációját.

Miután a hírszerző szervek főellenőre, I. Charles McCullough júliusban hivatalosan aggályát fejezte ki az igazságügyi minisztériumnak amiatt, hogy titkos információ kerülhetett ki a kormányzat ellenőrzése alól, az FBI vizsgálatot indított mindazon eszközöknek a biztonságossága ügyében, amelyeken annak idején Clinton magánleveleit tárolták. A The Washington Post Nick Merrillre, a Clinton–kampány szóvivőjére hivatkozva jelentette, hogy David Kendall, az elnökjelölt-aspiráns ügyvédje a szerver mellett egy olyan pendrive-ot is átadott az FBI-nak, amely a külügyminisztériumhoz már korábban eljuttatott több ezer Clinton-levelet tartalmaz.

Már 2014 óta zajlik az eljárás

Az email-ügy 2014 nyaráig nyúlik vissza, amikor az amerikai külügyminisztérium jogászai — akik egy kongresszusi adatkérelem teljesítésén dolgoztak a bengázi amerikai képviselet ellen 2012-ben végrehajtott fegyveres támadás ügyében — rájöttek, hogy nem minden irathoz férnek hozzá. 2014 októberében a diplomáciai tárca felkérte négy volt vezetőjét, hogy szolgáltassa be a birtokukban lévő emaileket.

Decemberben Clinton, aki 2013 elején távozott hivatalából, 55 ezer oldal terjedelmű, mintegy 30 ezer hivatalos levelet bocsátott a minisztérium rendelkezésére. Stábjának tagjai utóbb — anélkül, hogy a dologra magyarázatot szolgáltattak volna — elismerték, hogy ezek közül több hiányzik. A politikus emellett közölte, hogy a szintén mintegy 30 ezer tételből álló magánlevelezését töröltette a szerverről. A The New York Times című lap márciusban közölte, hogy Clinton tárcavezetőként kizárólag a privát email-szerverét használta. Ezt ő kényelmi okokkal magyarázta, azzal, hogy nem akart több okostelefont hordani magánál, csak egyet. A szervert Hillary Clintonnak legalább egy vezető munkatársa is használta, Huma Abedin.

Tovább romlik Clinton megítélése

Az NBC információi szerint az ügyet csak súlyosbítja, hogy az átvizsgált levelek közül kettő nem csak titkos, hanem „top secret” besorolású volt, így azok egy otthoni, nem megfelelően titkosított szerveren való tárolása különösen nagy gondatlanságnak minősül. John Kirby, az amerikai Külügyminisztérium szóvivője megjegyezte, két levél esetében az ügyet bonyolítja, hogy azok elküldésükkor még nem voltak ebbe a kategóriába sorolva. Állítása szerint a  dokumentumokat 2009 és 2011 folyamán titkosítatlan szervereken továbbították egymás között a minisztérium alkalmazottai, amelyekből néhány az akkori külügyminiszter Hillary Clintonhoz is eljutott. Ezek alapján az sem tisztázott, hogy a szóban forgó levelek valóban titkosnak minősülnek-e — tette hozzá Mr. Kirby.

Az ügy, párhuzamosan a Clinton Alapítvány finanszírozásáról és támogatói köréről nyilvánosságra került visszásságokkal, sokat ártott a vezető demokrata elnökjelölt-aspiráns megítélésének. Az elmúlt hónapok egybecsengő közvélemény-kutatásaiból az derült ki, hogy az amerikai szavazók több mint fele nem tartja őt szavahihetőnek. A külügyminisztérium részletekben megkezdte a Clinton-levelezés szerkesztett változatának közlését.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2015. augusztus 12. 19:09
A scirpta manent úgy látszik, csak papíralapúan érvényes: most Hillery elektronikuis levelezését nem lehet utólag vizsgálni, korábban az adóhivatalnak tűnt el a vizsgálandó belső levelezése. Ó, azok a régi, korrekt, magnószalagos nixoni idők...
Brigadéros
2015. augusztus 12. 17:40
Milyen jó Cavinton reklámot lehetne rittyenteni ebből a sztoriból!...A szerzői jog az enyém!!! :)
bookmark
2015. augusztus 12. 17:26
Viccen kívül. Ez egy rettenetes nèmber. Amikor még külügyminiszter volt az Obama folyamatosan égett miatta mert nem az USA hanem Izrael èrdekeit képviselte és állandóan megsértett valakit, így nagyon kínos lett.
djcs
2015. augusztus 12. 16:55
Azért szép kilátások az elnökválasztásra. Az egyik oldalon egy frigid, zsírliberós Clinton, a másik oldalon egy debil Bush. 300 millióból, nem akad egy normális sem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!